Node JS Eğitimi – 01 (Giriş ve Kurulum)

Node JS Nedir?

Javascript ile sunucu taraflı uygulamalar yazabileceğimiz bir Javascript Runtime platformudur. V8 denilen javascript motoru üzerinde çalışır. V8 Google tarafından geliştirilen, Chrome web tarayıcılarının da üzerinde çalıştığı C, C++ ve javascript dilleri ile kodlanan bir motordur. Tek amacı javascript kodunu makine koduna çevirmektir. Performans konusunda çok başarılıdır.

Node.js’e geçen popüler firmalardan biri Linkedin’dir. Node.js ’e geçtikten sonra server maliyeti 10 kat düşmüştür. Bazı işlemlerde 20 kata varan hız artışı olmuştur. Ayrıca Paypall çalışma platformunu riske etmemek için, direkt Node.js’e geçişi yerine Java ve Node.js olarak 2 platformda paralel olarak geliştirme yapmıştır. Sonuçta Node.js java uygulamasına göre 2 kat daha fazla saniyelik istemi karşılamıştır.

Node.js’i https://nodejs.org/ adresinden kolaylıkla indirilebilir. Uygulama yüklendikten sonra Windows işletim sistemleri için komut satırına (command prompt veya cmd) node yazılarak çalıştırılabilir. Veya yüklü uygulamalar kısmından Node.js yazılımını bularak ta açabilirsiniz.

Console.log(‘Metin’) komut setini kullanarak ekrana istediğimiz metni yazdırabiliriz. Bu komut C#’taki Console.WriteLine(“Metin”); veya php’deki echo “Metin”; komutuyla aynı işi yapmaktadır.

.exit komutuyla node komut satırından çıkılarak normal komut satırına tekrar geçiş yapılabilir.

Ayrıca komut setini .js uzantılı bir dosya haline getirip doğrudan da çalıştırabilirsiniz.

Anlatımımıza değişkenler ile devam edelim. Diğer yazılım dillerinde olduğu gibi değişkenler bizim vazgeçilmezlerimizdendir. Aşağıda örnek metin ve sayı değişkenlerinin kullanımını ve ekrana yazdırma seçeneğini göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir