Node JS Eğitimi – 02 (Değişkenler ve Nesneler)

Bir önceki eğitimimizde Node JS kurulumundan bahsetmiştik. Daha sonra örnek olarak oluşturduğumuz .js dosyasını konsol üzerinden çalıştırmıştık. Çalıştırdığımız dosyada console.log(degişken) komutu ile istediğimiz bir değeri ekrana yazdırmayı gördük. Node JS Eğitimimize değişkenler ve Nesneler konusuyla Devam edelim.

Değişkenler ve Nesneler

Değişkenler yazılımın olmazsa olmazlarındandır. Uygulamamızın ilgili sınıfında veya formunda kullanacağımız değerleri tutabileceğimiz ve RAM’de bizim için oluşturulacak olan alanlarda saklanan verileri tutan şeye değişken adı verilir. Değişken tipleri hemen hemen her yazılım dili için aynıdır.

Metin tutan değişkenlere String denir. Tam sayı tutan değişkenlere Integer denir. Mantıksal veri tutan değişkenlere Bool denir. Bunlar çeşitlendirilebilir. Herhangi bir yazılım dilini daha önce kullandıysanız bu konuda sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.

 


var sayi = 24;
var metin = 'Erzincan';
var dizi = {ilce1 : 'Refahiye', ilce2 : 'Kemaliye'};
console.log(dizi);
console.log(dizi.ilce1);

Yukarıdaki ifadede farklı değişken tanımlamaları görüyorsunuz. İlk değişken olan sayi değişkenine atama yapılırken sayıyı direk yazabiliyoruz. Sonraki değişken olan metin değişkeninde adından da anlaşılabileceği gibi metinsel ifade tutmak istiyoruz. Bu yüzden ifadeyi tek tırnak içerisine alıyoruz. Son değişken olan dizi değişkeninin içine birden fazla değişken eklenebiliyor. Eklediğimiz değişkenleri ister tek tek istersek toplu olarak çağırabiliriz. Toplu olarak yazdırılan değişken aslında bir json nesnesidir. Json nesnesi ile ilgili detaylı bilgi ilerleyen konularda daha detaylı olarak anlatılacaktır. Bunların örnekleri de kodun devamında gösterilmiştir. Kodun çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

Kodun dosyasını buradan indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir