Uyuşturucu Satıcılarının DDoS İle Tespiti

İngiltere polisi uyuşturucu satıcılarının telefonlarına DDoS tarzı saldırılar düzenleyerek şüpheli uyuşturucu satıcılarını durduruyor.

DDoS Saldırısı

DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırıları, tamamen Bilgi Güvenliği unsurlarından Erişilebilirliği hedef almaktadır. Öncesinde sadece DoS (Denial of Service), yani tek bir kaynaktan hedefe doğru saldırı yapılması şeklinde ortaya çıkan bu saldırı türü, zamanla şiddetinin arttırılması için çok sayıda kaynaktan tek hedefe yapılan saldırı şekline dönüşmüştür.

İngiltere Polisi Dağıtık Hizmet Engelleme Yapıyor

İngiltere polisi şüpheli uyuşturucu satıcılarına anında  kovuşturma başlatamadıkları için uyuşturucu ticaretine müdahale etmek için ve şüphelilerin hizmetini kesintiye uğratmak için DDoS tarzı saldırılar deniyor.

Tespitte IMEI Kullanılıyor

Saldırı, gerçek DDoS saldırılarına kıyasla farklı bir şekilde çalışsa da sonuç olarak aynı şey amaçlanmaktadır. Her telefona verilen benzersiz bir sayı olan IMEI’yi kullanarak bireysel telefonları hedeflemektedir.

Operatör Firmaya Talimat

Üst düzey mahkeme tarafından hizmet sağlayıcı firmaya talimat verilir. Uyuşturucu tacirlerine ait olduğu daha önceden tespit edilen numaraların kullandığı cihazda  kısıtlanması ile ilgili çalışma başlatması emri verilir.

Hukuki süreç mümkün değilse ve hemen başlatılamıyorsa polis ve savcılık ortak yürüttüğü çalışmayla uyuşurucu ticaretinin yapılacağı zaman satıcıların telefon hatlarını meşgul ederek iletişimlerini kısıtlıyor ve bu şekilde satışın gerçekleşmesini engellemeye çalışıyorlar.

Devlet başkanı Trafford Barones Williams, uyuşturucu ticareti sırasında iletişim kısıtlaması yapılmasına Aralık 2017 tarihinden itibaren başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir