Node JS Eğitimi – 04 (Fonksiyonlar)

Bir önceki eğitimimizde Operatörler ve Tip Dönüşümleri‘nden bahsetmiştik. Operatörleri kullanarak Integer değerler arasında matematiksel işlemler yapmıştık. String ifadelerde toplama işleminin iki metinsel ifadeyi yanyana eklediğini görmüştük. Bunlara ek olarak tip dönüşümleri konusunu işlemiştik.  Node JS eğitimimize Fonksiyonlar konusuyla Devam edelim.

Fonksiyonlar

Fonksiyonlar kabaca bir programdaki kod fazlalığını azaltan kod parçacıklarıdır. Birden fazla yerde yapacağınız toplu işlem kümelerini fonksiyonlar yardımıyla bir defa yazıp birden çok yerde çağırabilirsiniz. Bu sizin daha az ve düzenli kod yazmanıza yardımcı olacaktır. Farklı kaynaklarda metodlar isimini de duyabilirsiniz.

Matematikte fonksiyonlar konusunu hemen hemen hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Burda yapacağımız işlemin hiçbir farkı yok diyebiliriz. f(x)=24*x fonksiyonuna 10 değerini verirsek f(10)=24*10=240 olacaktır. Biz de fonksiyonlarımıza dışarıdan değer vererek (değer vermeden de olur) içeride işleme tabi tutup sonucunu alıyoruz.


function Fonksiyon(x)
{
  return x * 24;
}
console.log(Fonksiyon(10));   // Ekran çıktısı: 240

Yukarıdaki kod parçacığında az önce belirtmiş olduğumuz matematiksel fonksiyonu tanımladık. Fonksiyona 10 değerini verdik ve içeride 24 sayısıyla çarpım işlemine tabi tuttuk. Daha sonra sonucu ekrana yazdırdık. Sonuç 240 olacaktır.


function FonksiyonTip1(x, y)
{
  console.log('Dikdörtgenin alanı:' + (x * y).toString());
}

var FonksiyonTip2 = function (x,y)
{
  console.log('Dikdörtgenin alanı:' + (x * y).toString());
};
FonksiyonTip1(3, 5);      // Ekran çıktısı: 15
FonksiyonTip2(4, 6);      // Ekran çıktısı: 24

Yukarıda iki farklı fonksiyon tanımlaması görmektesiniz. İki fonksiyon da aynı işlemi yapmaktadır. Tanımlama yaparken herhangi birini kullanabilirsiniz.

Fonksiyon Türleri

Fonksiyonlar tekrarlama yapılarına göre temel olarak iki türlü düşünülebilir. Buna göre bir fonksiyonun içinde yine kendisinden bir parça bulunuyorsa bu fonksiyonlara özyineli (recursive) fonksiyon denilirken, fonksiyonun kendisini tekrar etmemesi durumunda döngülü (iterative) fonksiyon ismi verilir.


function Faktoriyel(n)
{
  if (n == 0)
    return 1;
  else
    return n * Faktoriyel(n - 1);
}

console.log(Faktoriyel(4));   // Ekran çıktısı: 24

Yukarıdaki fonksiyona özyineli (recursive) fonksiyon ismi verilir. Fonksiyonun içerisinde kendisinin çağrıldığı metodlar olarak özetlenebilir. Bu örnekte verilen değerin (n) faktoriyelini hesapladık. Bu işlemi fonksiyon içerisinde for döngüsü kullanarak da yapabilirdik. Döngüler konusuna gelince for döngüsünü anlatacağız. Bu şekildeki fonksiyonlara da  döngülü (iterative) fonksiyon ismi verilir.

Tüm yazdığımız kodların ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Javascript dosyasını indirmek için tıklayınız.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir