Node JS Eğitimi – 05 (Döngüler ve Koşullar)

Bir önceki eğitimimizde Fonksiyonlar konusundan bahsetmiştik. Fonksiyonların parametre alan ve almayan türlerinden bahsetmiştik. Ayrıca oluşturduğumuz fonksiyonların nasıl çağrıldığını görmüştük. Ayrıca özyineli (recursive) ve döngülü (iterative) fonksiyon türlerinden bahsederek dersimizi tamamlamıştık.  Node JS eğitimimize Döngüler ve Koşullar konusuyla devam edelim.

Döngüler

Döngüler kod yazarken birden fazla işlem yapacağımız zaman imdadımıza yetişen kod parçacığıdır. Yapacağınız işlem aynı işi tekrarlamak veya her seferinde farklı bir parametreye göre işlem yapmak olabilir. Örneğin öğretmenlerin genelde yaramaz öğrencilere verdiği defterine 1000 defa “Bir daha yaramazlık yapmayacağım.” yaz demesi for döngüsüne güzel bir örnek olabilir. Daha önce farklı yazılım dillerinde deneyimi olan arkadaşlar bu konuyu zaten kafalarında oturtmuştur. Gelelim Node JS’te bunu nasıl tanımladığımıza.


for (var i = 0; i < 10; i++)
{
console.log(i.toString());
}

For Döngüsü: Yukarıdaki kod parçacığında i=0 değerinden başlayarak, her bir işlemden sonra i değerini 1 artırarak ve i değişkeni 10 değerine ulaşıncaya kadar ekrana i değişkeninin değerini yazdırdık. Burada var ile değişkenin tanımlamasını yapmasanız da çalışır. Ayrıca console.log(i.toString()) yerine doğrudan console.log(i) de yazabilirsiniz. Ben el alışkanlığı olarak ekrana yazdıracağım değerleri String moduna dönüştürüyorum. Ekran çıktısı alt alta şekilde 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 olacaktır.

var degisken = 100;
while (degisken>50)
{
 console.log(degisken);
 degisken -= 10;
}

While Döngüsü: Yukarıdaki kod parçacığında degisken değerinin 50 sayısıyla ilişkisine bakılmıştır. Eğer gelen değişken değeri 50 sayısından büyük ise bu sayı ekrana yazdırılıp daha sonra bu sayıdan 10 çıkarılmıştır. Bu döngü çeşidi while parantezi içindeki koşul True (1) sonucu verdiği sürece çalışmaya devam edecektir. Ekran çıktısı alt alta olacak şekilde 100 90 80 70 60 olacaktır.

Koşullar

Koşullar kod yazarken yapacağımız işlemleri bir koşula bağlı olarak yapacağımız zaman imdadımıza yetişmektedir. Örneğin sınav notuna göre bir öğrencinin geçip kalma durumunu ekrana yazdıracağımız zaman if yapısını kullanmak faydalı olacaktır. Gelelim Node JS’te bunu nasıl tanımladığımıza.


var degisken2 = 75; //Başka değerlerle deneyiniz. (150, 75, 25, -25)
if (degisken2 > 100 || degisken2 < 0)
{
console.log("Böyle bir not yok");
}
else if (degisken2 < 100 && degisken2 > 60)
{
console.log("Geçtin");
}
else
{
console.log("Kaldın");
}

Yukarıdaki kod parçacığında öğrencinin notuna göre geçip kalma durumunu ele aldık. Girdi olarak bir not verdik. Bu notun 0-100 aralığında olması lazım. Birinci koşulda (if) eğer not 100 den büyük veya (||) 0 dan küçük ise böyle bir notun olamayacağı bilgisi verilmiştir. İkinci koşulda (else if) notun 100 den küçük ve (&&) 60 dan büyük olduğu durumlarda Geçtin bilgisi verilmiştir. Bunların haricinde kalan durumlar ise hiçbir koşul belirtilmeden else bloğu içinde tanımlanabilir. Çünkü başka bir ihtimal kalmamıştır.

Javascript dosyasını indirmek için tıklayınız.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir