Yazılım Versiyon Kontrol Sistemleri

Yazılım projeleri bazen bir kişinin kısa sürede yapıp bitirebileceği bir proje olabilir. Bazen de şirket çapında bir çok geliştirici ile uzun soluklu da olabilir. Belli aralıklarla çıkarılan versiyonların kontrolü de bir çile haline gelebilir. İcatlar ihtiyaçlar sonucu doğar felsefesinden yola çıkarak Yazılım Versiyon Kontrol Sistemleri geliştirilmiştir. Versiyon kontrol araçları, işbirliğini etkinleştirmek, sürümleri korumak ve ekip genelinde değişiklikleri izlemek için harika bir yoldur.

Versiyon kontrol araçlarını kullanmanın, Birden fazla yazılımcının aynı anda, birbirinin değişikliklerini ezmeden, bir proje üzerinde çalışabilmesi, gerektiğinde eski bir kod kaydına ulaşmamıza, eski ile yeni kod arasında karşılaştırma yapmak gibi çok önemli faydaları bulunmaktadır. Aşağıda en çok kullanılan Versiyon Kontrol Sistemleri ve açıklamaları yer almaktadır.

CVS (Concurrent Versions System)

CVS, neredeyse ilk çıkan sürüm kontrol sistemidir. Ancak kodların temeli SVN gibi diğer çözümler kadar zengin değildir. CVS nin belkide en iyi yanı öğrenmenin çok zor olmamasıdır. Düzeltmeler ve dosyaların güncellenmesini sağlayan basit bir sistemle birlikte gelir. Diğer seçenekler göz önüne alındığında, CVS uzun zamandır olduğu gibi eski bir teknoloji biçimi olarak kabul edilebilir. Dosyaları yedeklemek ve paylaşmak isteyenler için son derece yararlıdır.

SVN (Subversion)

SVN, en çok kullanılan  versiyon kontrol sistemi denebilir. Açık kaynak kodlu bir sistemdir. SVN, CVS örnek alınarak yapılmıştır. Bu yüzden SVN birçok CVS özelliğine sahiptir. SVN Apache sunucu üzerinde erişilebilir hale getirilebilir.

GIT

Git, versiyon kontrol sistemi daha yeni ve daha hızlı gelişen bir yıldız olarak kabul edilebilir. Fonksiyonel açıdan SVN’ye benziyor ve kullanım açısından en az SVN kadar kolay ve görevleri daha basit hale getirir. Git’i farklı kılan merkezi olmamasıdır. Kodlar dağıtık bir sistem üzerinde bulunur. Yani depolama kısmı (repository) sabit bir noktada değildir. Git ile internet bağlantısı olmadan da çalışabilirsiniz. Bilgisayarınızda çalışma yapıp kaydettikten sonra internet bağlantısı olduğunda yaptığınız değişiklikler depolanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir