Team Foundation Server (TFS) Nedir?

Team Foundation Server, uygulama geliştirme ortamı (IDE) veya kod düzenleyicilere entegre olarak ekip halinde geliştirilmesi gereken büyük çaplı projelerde yönetim ve takım çalışması ortamı kolaylığı sağlar. Bu yaklaşıma aslında ALM (Application Lifecycle Management) adını veriyoruz.

ALM Nedir ?

ALM, türkçe olarak Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi anlamına gelmektedir. Geliştirilen bir uygulama yaşayan bir nesnedir diyebiliriz. Uygulama geliştirildikten sonra o hali ile kalmaz. Gelişen teknolojik ihtiyaçlara göre revize edilmesi gerekir. Bunu yanında müşteriden gelen ek talepler doğrultusunda var olan projenini üzerinde çalışmalar devam edecektir. Bunların yanında güvenlik iyileştirmelerini de işin içine dahil edebiliriz. Yapılan bu işlemler sonucunda sürekli yeni versiyon yayımlanması gerekmektedir. Aslında uygulama yaşam döngüsü uygulama fikri ile başlar ve neredeyse hiç son bulmaz.

TFS İle Neler Yapılabilir

TFS ile yazılım yaşam döngüsünde ihtiyaç duyduğumuz hemen hemen her şey yapılabilir. Aşağıda listeleneceği gibi bir çok yeteneği mevcuttur.

  1. Project Management (Proje Yönetimi)
  2. Requirements Management (Gereksinim Yönetimi)
  3. Test Case Management (Test Case Yönetimi)
  4. Build Automation (Build Otomasyon)
  5. Reporting (Raporlama)
  6. Version Control (Versiyon Kontrolü)

Özetle TFS, uygulama fikrinin ortaya atılmasında itibaren kullanılmaya başlanır. Mimarinin hazırlanmasında, uygulama ihtiyaçlarının belirlenmesinde, Dokümantasyonların hazırlanmasında, ekip çalışmasında yetki durumlarının ayarlanmasında, projenin yedeklenmesinde, versiyonlar arası geçişte, raporlamada, test aşamasında ve sayamayacağımız bir çok noktada yazılım ekibinin işini kolaylaştıran bir sistemdir.

Uygulama 5 kişiye kadar ücretsiz hizmet vermektedir. Daha kalabalık bir ekibe sahipseniz Microsoft’un ücretlendirme politikasına göz atabilirsiniz. Uygulama edinmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir