ASP.NET MVC Eğitimi – 08 (ViewBag Kullanımı)

MVC ile ilgili eğitim paylaşmayalı uzunca zaman olmuştu. Önceki dersimizde Partial View konusunu işlemiştik. Daha sonra ders niteliğinde olmasa da MVC ile XSS Zafiyeti Önleme konusunu işlemiştik. Bu dersimizde ViewBag Kullanımı konusunu işleyeceğiz.

ViewBag Nedir?

ViewBag, Controller nesnesi içinde oluşturulan  bir nesneye (değişkene) View kısmında erişebilmek için kullanılır. Değişken türü object olabilir. Yani taşıyacağımız nesne string, int gibi değişkenler olabilirken bir list veya model de olabilir. Kullanımı çok basittir ve hayat kurtarır.

ViewBag Kullanımı

[HttpPost]
public ActionResult Index()
{
ViewBag.Selam= "Merhaba ben Fatih Yılmaz";
return View("Index");
}

Yukarıdaki örnekte Controller nesnesi içerisinde Index isimli ActionResult tanımlamasını görüyoruz. Bu ActionResult içerisinde Selam isimli (istediğimiz herhangi bir ismi verebiliriz) ViewBag nesnesini oluşturuyoruz ve içine string olarak “Merhaba ben Fatih Yılmaz” atamasını yapıyoruz. Daha sonra Index isimli view nesnesini döndürüyoruz.


<div>

<h1>@ViewBag.Selam</h1>

</div>

Yukarıdaki örnekte ise Index isimli view nesnemizden ViewBag ulaşımı örneği verilmiştir. Tanımladığımız isimle tekrar geri çağırma yapıyoruz. Hepsi bu kadar. Controller kısmında farklı nesne türleriyle yapacağımız tanımlamaları da View kısmında dönen değere göre eşitleme yapmamız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir