Elastic Search Nedir?

Elastic Search, büyük verilerin (big data) yönetimi için ortaya çıkmış bir yöntemdir. Büyük verilerin içerisinde gezinmek, arama yapmak, listelemek oldukça zaman aldığı ve yavaşlamaya neden olduğu için ortaya atılmış bir çözüm yöntemidir.

Elastic search java dilinde yazılmıştır ve büyük verileri olan bir çok firma (Stack Owerflow, LinkedIn, Amazon vb.) tarafından kullanılmaktadır.

.Net teknolojileri ile uygulama geliştiriyorsanız NuGet kütüphanelerinden NEST ve Elasticsearch.net kütüphanelerini kurarak bu arama motorunu uygulamanıza entegre edebilirsiniz. Bu yazımız bilgi amaçlı olduğu için detaylarına girilmeyecektir.

Gerçek zamanlı (real time) ve dağıtık (distributed) çalışabililmesinin yanında çok güçlü ve esnek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de tercih sebebidir. Biraz daha yakından bakmak istersek bazı teknik konulara hakim olmamız gerekmektedir.

Tam Metin Arama

Elastic search metin içinde arama yaparken klasik arama yöntemini kullanmaz. Bunun yerine daha önceden indekslediği kelimeler üzerinden arama yaparak daha hızlı sonuç üretmeyi hedefler. Ayrıca yaptığı indekslemeler üzerinden istatistiksel veri de sunar.

Veriler JSON formatında tutulur ve ismi NO SQL yapılarla beraber anılır. Json formatında veri tuttuğu için RESTfull apilere hizmet verir.

Elastic Search ile ilgili daha fazla bilgi almak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir