Microsoft SQL (MSSQL) Kullanılmayan Tabloları Tespit Etme

Merhabalar. Yazılım geliştiren arkadaşların işine yarayacağını umduğum bir yöntemi sizlerle paylaşmak istedim.

Bir yazılımı geliştirilmeye başlamadan önce ihtiyaçlar ortaya net bir şekilde konmalı ve buna bağlı gereksinim analizi yapılmalıdır. Bu analiz aşamasında hangi platformda uygulama geliştireceğimizden tutun veri tabanında hangi tablolara ihtiyaç duyduğumuza kadar tüm süreci planlamalı ve daha sonra geliştirme aşamasına geçmeliyiz.

Üniversitelerde, kurslarda, seminerlerde bu durum sürekli tavsiye edilir fakat gerçek yaşantıda her ne kadar bu analizi yapsakta kodlama safhasında ama müşteri kaynaklı ama hatalı plan olsun bazı değişiklikler olmaktadır.

Bu kapsamda veritabanı tasarımı yapılırken ihtiyacı ön görülen tablolar bazen kullanılmamakta ve orta veya büyük ölçekli yazılımlarda veri tabanları kullanılmayan tablolarla dolmaktadır. Bunları tespit etmek için elbette tüm tabloların kayıtlarına bakıp boş olan tabloları tespit etmeyi istemeyiz.

Bu noktada system shema bizim imdadımıza yetişmektedir. Yazacağımız kısa bir sorgu ile kayıt sayısı sıfır olan tabloları tespit etmemiz mümkün. Aşağıdaki sorgu metnini kullanarak bu tablolara kolayca ulaşabilirsiniz.

SELECT tablolar.Name AS TabloAdi, bolumler.Rows AS KayitSayisi FROM sys.tables tablolar INNER JOIN sys.partitions bolumler ON tablolar.object_id = bolumler.object_id WHERE tablolar.Name NOT LIKE ‘dt%’ AND tablolar.is_ms_shipped = 0 AND bolumler.Rows = 0 GROUP BY tablolar.Name, bolumler.Rows

Yukarıdaki sorgu çalıştırıldığında veri tabanınızda bulunan kayıt sayısı sıfır olan tabloların isimleri listelenecektir. Umarım işinize yarar. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir