ASP.NET Core Eğitimi – 02 (Web API Oluşturma)

Bir önceki dersimizde “ASP.NET Core Giriş” konusunu işlemiştik. Bu dersimizde ASP.NET Core kullanrak Web API oluşturma konusunu işleyeceğiz.

Aşağıdaki diyagramda Web API uygulamasının temel çalışma mantığı gösterilmiştir.

İlk Proje

Visual Studio arayüzünü kullanarak sol üst köşeden sırasıyla Dosya (File) > Yeni (New) > Proje (Project) seçeneklerini seçin.
Karşınıza üstteki görselde yer alan ekran gelecektir. Sol taraftan .NET Core seçeneğini ve orta kısımdan ASP.NET Core Web Uygulaması seçeneğini seçin ve Tamam’ı tıklayın. Oluşturulacak projenin adını ve yolunu alt kısımdan ayarlayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan bir sonraki ekranda ASP.NET Core 2.0 seçeneğini seçin ve proje tipi olarak Web API oluşturacağımız için  API seçeneğini seçin ve Tamam’ı tıklayın.

Projemiz varsayılan olarak yukarıdaki nesnelerle oluşturulmuş olacaktır. Bilgisayarınızın donanım kalitesine doğru orantılı olarak projenin oluşturulması biraz zaman alabilir.

Çözüm Gezgini (Solution Explorer) penceresinde Controllers klasöründe yer alan ValuesController.cs dosyasını açalım. Bu dosyanın içerisinde varsayılan olarak gelen api sınıfı mevcuttur. İçinde basit bir kaç örnek yer almaktadır.

Projeyi çalıştırıp api/values yoluna gitmeye çalıştığınızda Get isimli fonksiyon çalışacak ve geriye “value1” ve “value2” değerlerini içeren JSON formatlı sonuç dönecektir.

Bir diğer örnekte ise projeyi çalıştırıp api/values/24 yoluna gitmeye çalıştığınızda Get isimli fonksiyonun aşırı yüklenmiş versiyonu olan Get(int id) isimli fonksyion çalışacaktır. Ve bize sonuç olarak yukarıdaki görselde bulunan sonucu verecektir.

Bu dersimizde ASP.NET Core ile API konusunda giriş yapmış olduk. Sonraki derslerde API ile ilgili konuyu daha iyi anlamak adına daha detaylı örnekler yapacağız. Görüşmek üzere.

Projenin kaynak koduna ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir