Facebook Neden Silinmeli?

Facebook skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Bilgilerin satılması, iznimiz olmadan kişisel verilerimize erişilmesi ve benzeri konularla facebook her geçen gün kullanıcılarının güvenini sarsmaya devam ediyor. Kendi gözlemimle Facebook Neden Silinmeli? konusuna bir örnekte ben vereyim. Öncelikle facebook bize tavsiye ettiği arkadaşları neye göre belirliyor ona bakalım.

Facebook Nasıl Arkadaş Tavsiye Ediyor?

Facebook’un arkadaş tavsiye etme konusunda birkaç farklı yöntemi var. İşte o yöntemler:

  1. Arkadaşımın Arkadaşı
  2. Akraba ve Aile İlişkileri
  3. Aynı Gruba Dahil Olmak
  4. Ortak Etkinliklerde Bulunmak
  5. Ortak İlgi Alanları, Topluca Çekilen Fotoğraflar ve Etiketlemeler
  6. Mesajlaşma
  7. Facebook Aramaları
  8. Aynı Ağ ve Konum Üzerinden Facebook’a Bağlanmak
  9. İşyeri veya Okul Durumu
  10. Anlamsız Tavsiyeler
Facebook Neden Silinmeli?

Yukarıdaki 10 farklı yöntemi kullanarak facebook bana arkadaş tavsiyesi verebilir. Peki şimdi sorumuzu soruyoruz. 2 gün önce tanıştığınız ve aynı ortamda birkaç saat geçirdiğiniz bir kişi tavsiye edilen arkadaşlar listesinde nasıl en başta görünür. Eğer karşılıklı numara alınıp verildiyse zaten bu artık normal karşılanmakta. Peki o kişiyle aynı ortamda bulunmaktan başka bir şey yapmadıysanız aklınıza ilk ne gelirdi. Birçoğunuzun da tahmin ettiği gibi 8 numaralı tanımda yer alan “Aynı Ağ ve Konum Üzerinden Facebook’a Bağlanmak” en mantıklı cevap oluyor.

Kendi kendime yukarıdaki ihtimalleri düşününce konum bilgisi sayesinde facebook bizim hakkımızda çok şey öğreniyor yahu, şunu en azından akıllı telefonumdan sileyim dedim. Tam silecekken aklıma geldi. Acaba ben akıllı telefonumda facebook uygulamasına konum bilgisine erişme izni vermişmiydim! Hayır vermemişim. Peki buna rağmen facebook bu tavsiyeyi neye göre yaptı…

#DeleteFacebook #FacebookuSil #DeleteFacebookFromYourMobilePhone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir