İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Nedir?

Bu ağın amacı herhangi bir web sitesi ne ait sabit içeriklerin siteyi ziyaret eden kişiye en yakın CDN sunucusu tarafından verilmesi ve bu sayede web sitesinin daha hızlı açılması ve çalışmasıdır. Türkçesi İçerik Dağıtım Ağı (İDA) olan CDN, Content Delivery Network’ün baş harflerinden oluşmaktadır.

Sabit İçerikler

Sabit içeriklerden bahsederken veritabanı bağlantısı gerektirmeyen sık sık değişiklik olmayan web sitesi kaynaklarından bahsediyoruz. Bu içerikler resim, video, stil dosyaları (css), scriptler (js) ve benzeri dosyalardır. Web sayfasının kaynak olarak kullandığı bu dosyalar neredeyse hiç değişmemektedir. Bunların yanında kullanıcı hesaplarının profil resimleri gibi değişkenlik gösteren dosyaları da CDN de tutmak mantıklıdır.

Nasıl Çalışır

Bir CDN hizmeti aldığınızda, CDN sunucusu size ait olan web sitesinin sabit içerikleri kopyalar ve kullanıcılara bu içeriği kendi sunucularından iletir. Bu şekilde, kullanıcıya en yakın konumdan ulaşan sabit içerik, kullanıcıya daha hızlı iletilmiş olur. Bu sayede web sitesinin çalışma hızında kayda değer bir artış olur.

Eğer web sitesi kullanıcılarının konum olarak yerleri çeşitlilik gösteriyorsa ve fazla sayıda ise CDN hizmetini verimli kullanmak için kullanıcıların tümünün konumlarını içerecek bir CDN ağına ihtiyacınız vardır. Eğer tüm dünya da kullanılan bir web siteniz varsa dünya üzerinde farklı ülkelerde CDN ağı olan bir sunucu hizmeti almanız gerekmektedir. Çünkü, bulunduğunuz ülkenin diğer ülkelerle arasındaki bağlantı hızı yavaş olabilir. Böyle bir durumda iş sadece daha yakındaki sunucudan içeriğin çekilmesinden çok daha öte avantaj sağlayan bir duruma dönüşebilir.

Buna ek olarak CDN hizmeti veren firmaların büyük bir kısmı içeriği optimize ederek kullanıcıya ulaştırır. Bu da fazladan hız anlamına gelmektedir.

CDN Kullanmanın Avantajları

1- Site hızınız artar. Site hızı SEO da önemli bir faktör olduğu için, web sitenizin SEO görünürlüğü yani arama motorlarındaki başarısı artar.
2- Sitenizin trafik miktarı ve yükü azalır. Bu sebeple hem hosting giderleriniz düşer hem de sunucunuz isteklere daha hızlı cevap verir.
3- CDN servisini kullanabilmeniz için DNS lerinizi CDN üzerine almak durumundasınız. Böylece sitenizin karşılaşabileceği olası DDoS saldırılarında muhatap CDN servisiniz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir